Header Ads Widget

Ticker

6/recent/ticker-posts

নিম কোৰোনাৰ চিকিৎসা নেকি - Nim Pat Coronar medicine neki ?

নিম কোৰোনাৰ চিকিৎসা নেকি: কোৰোনা সংক্ৰমণ ৰোধ কৰিবলৈ নিম কেপচুল কিমান কাৰ্যকৰী, ভাৰতীয় গৱেষকসকলে এইটো বুজিবলৈ 250 জনৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি আছে

  • অইল ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ আয়ুৰ্বেদ আৰু নিচাৰ্গৰ হাৰ্বছ কোম্পানীয়ে একেলগে গৱেষণা কৰি আছে
  • আয়ুষ মন্ত্ৰালয়েও বিশ্বাস কৰে যে নিম কোৰোনাৰ চিকিতসাৰ ক্ষেত্ৰত কাৰ্যকৰী হ ' ব পাৰে ।

নিম কোৰোনাৰ যুদ্ধত কিমান প্ৰভাৱশালী হ ' ব পাৰে তাৰ বাবে আয়ুৰ্বেদাত এটা ডাঙৰ গৱেষণা আৰম্ভ হৈছে । অইল ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ আয়ুৰ্বেদ আৰু নিচাৰ্গৰ হাৰ্বছ কোম্পানীয়ে এই গৱেষণা কৰিছে । ESIC Hospital faridabad ত 7 আগষ্টৰ পৰা সকলো গৱেষণা সম্পৰ্কীয় পৰীক্ষা আৰম্ভ হৈছে । অইল ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউটৰ পৰিচালক Dr. তনুজা নেছাৰীৰ নেতৃত্বত হোৱা গৱেষণাত 6 জন গৱেষকৰ দল আছে ।

250 জনৰ ওপৰত গৱেষণা কৰা হ ' ব

  250 জন লোকৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি আছে গৱেষকৰ দলে । গৱেষণাৰ সৈতে জড়িত স্বেচ্ছাসেৱকক নিম কেপচুল দিয়া হ ' ব । এই সময়ত দেখা যাব যে নিমত থকা উপাদানবোৰ কোৰোনা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰাত কিমান প্ৰভাৱশালী ।

স্বেচ্ছাসেৱীসকলৰ বাবে নিৰ্বাচন আৰম্ভ

 250 জন স্বেচ্ছাসেৱী গৱেষণাৰ বাবে নিয়োগ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে । গৱেষণাৰ সময়ত 125 জনক নিম কেপচুল দিয়া হব আৰু বাকী 125 জনক খালি কেপচুল দিয়া হব । এইটো 28 দিনৰ বাবে কৰা হ ' ব ইয়াৰ পিছত ৰোগীসকলক পৰীক্ষা কৰা হ 'ব আৰু medicine প্ৰভাৱ পৰীক্ষা কৰা হ' ব ।

ভাইৰেল বোজা মানুহৰ মাজত কমিব বুলি আশা কৰা হৈছে

 গৱেষণাৰ সময়ত covid-19 ৰ বাবে স্বেচ্ছাসেৱক তদন্ত কৰা হ ' ব । যদি কোনোবাই ধনাত্মকভাৱে পোৱা যায়, এইটো পৰীক্ষা কৰা হ ' ব যে কোৰোনাই তেওঁৰ শৰীৰত কিমান প্ৰভাৱ পেলাইছে । নিগাৰগ বায় ' টেক ৰ প্ৰতিষ্ঠাপক গিৰিশ চ ' মান মতে, তেওঁ কোৰোনা প্ৰতিৰোধত নিম কেপচুল কাৰ্যকৰী হ ' ব বুলি বিশ্বাস আছে ।
আয়ুষ মন্ত্ৰালয়েও বিশ্বাস কৰে যে নিম কোৰোনাৰ চিকিতসাৰ ক্ষেত্ৰত কাৰ্যকৰী হ ' ব পাৰে । সেই কাৰণে নিমৰ বিষয়ে গৱেষণা কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে । ইয়াত বহুত পৰিমাণৰ এন্টিবায় ' টিক উপাদান আছে ।
গৱেষকে প্ৰমাণ কৰিছে যে এই হাৰ্বটো ইমিউনিটি বঢ়াত সহায়ক ।

হালধি, নিম আৰু তুলসী কোৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰাত সহায়ক, এই কথাটো ৰজা জৰ্জ মেডিকেল কলেজ, লাকুৱা । এয়া হৈছে চেণ্টাৰৰ হেড প্ৰো আগতীয়া গৱেষণাৰ বাবে । শৈলেন্দ্ৰ চেক্সেনাই কৈছে যে এই প্ৰাকৃতিক শাক-পাচলিৰ দ্বাৰা শৰীৰৰ উৎকৃষ্টতা বঢ়াবৰ বাবে কাম কৰে, সংক্ৰমণৰ আশংকা কমাই দিয়ে ।

Post a comment

0 Comments