Header Ads Widget

Ticker

6/recent/ticker-posts

N-95 ভাৰতীয় বৈজ্ঞানিক ৰ Research


কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দাবীৰ বিপৰীতে ISRO ৰ গৱেষকসকলে কৈছে-Coronavirus প্ৰতিৰোধত N-95 মাস্ক কাৰ্যকৰী; ই কাঁহৰ গতি 10 গুণ কমাই দিয়ে।
N_95_Mask
N-95 mask


  • বৈজ্ঞানিকসকলে Researchত কৈছে যে-N-95 মাস্ক 'এ কাঁহৰ প্ৰাৰম্ভিক গতি 10 গুণ কমাব পাৰে, তাত সংক্ৰমণৰ আশংকা কমাই দিয়ে।
  • গৱেষকে দাবী কৰিছে যে এখন মাস্ক সকলো ভাইৰাসক ৰোধ নকৰিলেও ই ভাইৰাছ বিলাক আঁতৰি যোৱাত সহায় কৰে।


ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা (ISRO) ৰ গৱেষকসকলে দাবী কৰিছে যে কোৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰাত  N-95 মাস্ক আটাইতকৈ প্ৰভাৱশালী । N-95 মাস্ক ই কাহৰ প্ৰাৰম্ভিক গতি 10 গুণ কমাব পাৰে, গৱেষকসকলে গৱেষণা কৰি কৈছে । এই মাস্ক সীমা 0.1 ৰ পৰা 0.25 মিটাৰলৈ বিয়পা সীমিত কৰে ।

 Research কাৰি সকলে নিৰ্দেশ দিছে যে যেতিয়া আপোনাৰ এখন ভাল মাস্ক নাথাকে, কৰোনা সংক্ৰমণ কমাবলৈ যিকোনো মাস্ক পিন্ধক ।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ নতুন পৰামৰ্শৰ পিছত এই গৱেষণা আহিল, যিয়ে সকলোকে হতভম্ব কৰি তুলিলে । শেহতীয়াকৈ চৰকাৰে কৈছে N-95 ৰ মাস্ক সুৰক্ষিত নহয় । এই ভাইৰাছ ৰোধ কৰাত সফল নহয় । ইয়াৰ কাৰণটো ফিল্টাৰক কোৱা হৈছিল ।

N-95 মাস্ক দুই প্ৰকাৰৰ । এখন হল ভেলভ লেছ কৰা মাস্ক আৰু আনখন হল ভেলভ নোহোৱা মাস্ক । কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে Valve lage N-95 মুখা পিন্ধা বন্ধ কৰিছে । সকলো N-95 মাস্ক নহয় । হয়, স্বাস্থ্য কৰ্মীৰ সলনি সাধাৰণ মানুহে N-95 ৰ মাস্ক পিন্ধা অপব্যৱহাৰ কৰি আছে বুলি কৈছে । এইটো কৰিব নালাগে ।

মাস্ক নিপিন্ধাত কাঁহ 3 মিটাৰলৈ বিয়োপিব পাৰে


ISRO ৰ পৰা Padmanabh Prasanna Simha আৰু কৰ্ণাটকত শ্ৰী জয়দেৱ ইনষ্টিটিউট অৱ কাৰ্ডিঅ ' ভাস্কুলাৰ বিজ্ঞান আৰু গৱেষণা বিভিন্ন পৰিস্থিতিত কাহৰ সোঁতৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি আছে ।

Research কাৰী সকলৰ মতে, মুখত মাস্ক নোহোৱা কাঁহ 3 মিটাৰলৈকে বিয়পিব পাৰে । সাধাৰণ মাস্কপিন্ধা বোৰেও এই ব্যাধিটোক 0.5 মিটাৰলৈ বাধা দিব পাৰে । সেই কাৰণে মুখা পিন্ধাটো খুবেই জৰুৰী, নহলে কাঁহীত হাঁচি মাৰি ওলাই অহা সূক্ষ্ম টোপালবোৰেৰে কৰোনা বতাহত বিয়পিব । এনেকুৱা হলে বিপদ আৰু বাঢ়িব ।

যদিও মাস্ক খনে সকলো বীজানুকে ফিল্টাৰ নকৰে, কিন্তু বেছিভাগেই বাধা দিয়ে ।


ফ্লুইডছৰ জাৰ্ণেল অৱ ফ্লুইডছ ' ৰ  Research অনুসৰি, ভাইৰাছ বিয়পোৱাত বাধা প্ৰদান কৰাত ন-95 মাস্ক আটাইতকৈ প্ৰভাৱশালী হোৱা দেখা গৈছে । যদিও এখন মাস্ক সকলো ভাইৰাছ ফিল্টাৰ নকৰে, তথাপিও ইয়াৰ সহায়ত কৰুণা ৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে ।

বজাৰত আৰু কি মাস্ক আছে


1-মেডিকেল মাস্ক


N-95 তকৈ বহু প্ৰকাৰৰ মাস্ক আৰু কম কাৰ্যক্ষম আছে । ইয়াৰে কিছুমান মাস্ক লেব অৱস্থাৰ ভিতৰত 60 ৰ পৰা 80 % সৰু অংশই বাধা দিয়ে ।

মেডিকেলৰ মাস্ক বোৰ সাধাৰণতে উত্তেজনাপূৰ্ণ আৰু কাগজৰ দৰে চিন্থেটিক ফাইবাৰেৰে তৈয়াৰ কৰা হয় । এই আয়তবোৰ আকাৰত আৰু প্লেট তৈয়াৰ কৰা হয় । এই মাস্কবোৰ নিষ্ক্ৰিয় আৰু এবাৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে তৈয়াৰ কৰা হয় ।

এই মুখাবোৰে আপোনাক ডাঙৰ ডাঙৰ বেক্টেৰিয়াবোৰৰ পৰা ৰক্ষা কৰে, কিন্তু মুখত হাৰিলে N-95 তকৈ কম কাৰ্যক্ষম ।

2-ঘৰত বনোৱা মাস্ক


চিকিৎসালয়ৰ মাস্ক কমকৈ যোগান ধৰা বাবে বহুতে ঘৰত বনোৱা মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰে । ভাল কাপোৰ আৰু ভালদৰে বনালে, ই চিকিৎসাৰ মুখা সদৃশ সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে ।

ভাইৰাছ ৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা বস্তুৰে এখন ভাল ঘৰত বনোৱা মাস্ক তৈয়াৰ কৰা হয় । এইবোৰ কপাহী কাপোৰৰে বনোৱা হৈছে ।

এনে মাস্ক গধুৰ কটন টি-চাৰ্টৰ পৰাও তৈয়াৰ কৰিব পাৰি । এটা বস্তু যাৰ উচ্চ পৰিমাণৰ সূতা আছে । এই মুখাবোৰে আৰু ভাল সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে ।

ইন্টাৰনেটত কটন মাস্ক বনাবলৈ বহুত ৰাস্তা আছে । কিন্তু, আপুনি এনে এখন মুখা বিচৰা উচিত য ' ত কমেও দুটা লেয়াৰ আছে আৰু নিজৰ নাক আৰু মুখ সামৰি লয় ।

3-ঘৰত বনোৱা ফিল্টাৰ মাস্ক


100 শতাংশ কটনৰ টি-চাৰ্টৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত এইবোৰ অন্য এক প্ৰকাৰৰ কটন মাস্ক । এই মাস্কবোৰৰ পিছফালে এটা পকেট আছে, যি ফিল্টাৰ হিচাপে কাম কৰে ।

আমি ইয়াত এটা কফি ফিল্টাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিলো । কাগজৰ গামোচা ও পৰীক্ষা কৰা হৈছে । এটা experiment দেখা গৈছে যে কাগজৰ টাৱেলৰ দুটা স্তৰত 23 ৰ পৰা 33 % 0.3 মাইক্ৰন ব্লক কৰে ।

এই সময়ত মানুহে বিভিন্ন ফিল্টাৰৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰি আছে । ইয়াত এয়াৰ ফিল্টাৰ আৰু ভেকুৱাম বেগ আছে । এইবোৰ কাৰ্যকৰী হ ' ব পাৰে, কিন্তু বিপদ আছে ।

কেতিয়াবা এইটো উশাহ ল ' ব নোৱাৰি আৰু কেতিয়াবা ই ফাইবাৰ ক্ষতি কৰিছে যি আপুনি উশাহ লৈ ভিতৰলৈ নিব পাৰে ।

ইয়াৰ লগে লগে এজন সাধাৰণ মানুহক ইমান filtration নালাগে । আপুনি যিয়েই ফিল্টাৰ ব্যৱহাৰ কৰক, নিশ্চিত কৰক যে ইয়াৰ কাষত কটন বা একে ধৰণৰ বস্তু আছে ।

Post a comment

0 Comments