Header Ads Widget

Ticker

6/recent/ticker-posts

পুনৰ মহাবিদ্যালয়ৰ পৰীক্ষাৰ সিদ্ধান্ত

পুনৰ মহাবিদ্যালয়ৰ পৰীক্ষাৰ সিদ্ধান্ত: 30 ছেপ্টেম্বৰৰ আগত চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত আজিও গ্ৰহণ কৰা নহ ' ব সিদ্ধান্ত, 18 আগষ্টত শেষ শুনানি ।




  • 18 আগষ্টৰ অন্তিম শুনানি আদালতত বিভিন্ন ৰাজ্যই নিজৰ যুক্তি উপস্থাপন কৰিছিল 


  • UGC ৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা আবেদন পত্ৰ চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা বাতিল কৰাৰ দাবী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ


মহাবিদ্যালয়ৰ চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা সন্দৰ্ভত দাখিল কৰা আবেদনক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে আজিওঁ ৰায় নিদিয়ে । আচলতে আজি গোচৰটো তালিকাত নথকাৰ বাবে আন কোনো দিনা ৰায় ঘোষণা কৰা হ ' ব এনে হলে এতিয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলে পৰীক্ষা দিয়াৰ সিদ্ধান্তৰ বাবে অলপ বেছি অপেক্ষা কৰিব লাগিব ।

অন্তিম শুনানি 18 আগষ্টত অনুষ্ঠিত হৈছিল


উচ্চতম ন্যায়ালয়ে 18 আগষ্টত UGC ৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি গোচৰ ৰুজু কৰা আবেদন শুনানি নিশ্চিত কৰে । এই কেচটোৰ শুনানি উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ অশোক ভূষণ, আৰ সুভাষ ৰেড্ডী আৰু মিষ্টাৰ শ্বাহ ।

ইয়াৰ পৰা সোমবাৰে আগতীয়াকৈ ৰায় দিয়া হৈছিল, কিন্তু পিছত উচ্চতম ন্যায়ালয়ত অধিবক্তা অলখ আলোক শ্ৰীবাস্তৱে টুইট কৰিলে যে আদালতে বুধবাৰৰ পৰা ৰায় দিব পাৰিব ।


শেষৰ শুনানীত কি হ ' ল?


18 আগষ্টত চূড়ান্ত শুনানি অনুষ্ঠিত হ 'ব, ইউ জি চি ৰ নিৰ্দেশনা প্ৰত্যাহ্বান জনাই বিশ্ববিদ্যালয় আৰু অন্যান্য উচ্চ শিক্ষা অনুষ্ঠানৰ শেষৰ বছৰ বা চেমিষ্টাৰ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ আৰু স্নাতক পাঠ্যক্ৰমৰ পৰীক্ষা 30 ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত অনুষ্ঠিত হ' ব । বিভিন্ন ৰাজ্যৰ পৰা - মহাৰাষ্ট্ৰ, পশ্চিমবঙ্গ, দিল্লী আৰু উৰিষ্যাৰ কথা শুনিবলৈ পোৱা গৈছে । আচলতে এই ৰাজ্যকেইখনৰ চৰকাৰে প্ৰথম পৰীক্ষা নিজেই বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল । শুনানি কালত ইউ জি চিয়ে কৈছে যে এই ৰাজ্যকেইখনৰ সিদ্ধান্ত আয়োগৰ আইনগত অধিকাৰ বিৰোধী ।

UGC ৰ তৰ্ক - মানদণ্ড বেয়া হ ' ব


পূৰ্বে বিশ্ববিদ্যালয় গ্ৰেণ্টছ আয়োগ (ইউ জি চি) য়ে বৃহস্পতিবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত কৈছিল যে দিল্লী আৰু মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰৰ চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্তই দেশৰ উচ্চ শিক্ষাৰ মানদণ্ড পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱ পেলাব । আচলতে ইউ জি চি য়ে চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা ছেপ্তেম্বৰৰ শেষলৈকে অনুষ্ঠিত কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ বিৰুদ্ধে জাৰি কৰা আবেদনক লৈ উত্তৰ দিছিল ।

ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলৰ দাবী কি?


চূড়ান্ত বৰ্ষৰ পৰীক্ষা বাতিল কৰাৰ দাবী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ইয়াৰ লগতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলেও আভ্যন্তৰীণ মূল্যায়ন বা পূৰ্বৰ পাৰদৰ্শিতাৰ ভিত্তিত প্ৰচাৰৰ দাবী কৰিছে । আগৰ শুনানিত ইউ জি চিয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত দাখিল কৰিছিল চলিক্তৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহটাই উচ্চতম ন্যায়ালয়ক কৈছিল যে ৰাজ্যই নিয়ম সলাব নোৱাৰে আৰু পৰীক্ষা নহয় ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ স্বাৰ্থত । 31 জন ছাত্ৰৰ হৈ যুজি থকা কেচ । Alakh Alok Srivastav এ কৈছে, আমাৰ কথা হৈছে UGC ৰ নিৰ্দেশনা কিমান আইনী ।

Post a comment

0 Comments